Povratak u školu može biti posebno iscrpljujuć za dijete, baš kao i za roditelja. Kako bi sve prošlo u najboljem redu, posebnu pozornost posvetite zdravlju.
Vi ste povratak na posao nakon godišnjeg već nekako i preživjeli. A što je s vašim školarcem?
Kako on/ona uspijeva ustati svako jutro ranije, žonglirati obaveze i želju za nastavkom ljetnog režima u kojem se samo drijemalo do podne, jelo redovito i zdravo, igralo i spavalo? Vjerojatno teško.
Poznavajući mališane, njima je samo do igre (pogotovo prvašićima), ali na roditeljima je da im pokažu kako škola ne mora biti stres. Kako kod školarca razviti entuzijazam i pozitivnu tremu pred početak nove školske godine?
To je pitanje za psihologe, ali gotovo sigurno nećete ništa pogriješiti ako bude pozitivan primjer, to kod djece uvijek najbolje prolazi. Osvijestite činjenicu kako školarcima na pameti nisu samo ocjene i savladavanje gradiva.
U malim glavicama zuje pitanja: “...hoće li moj prijatelj i dalje htjeti sjediti sa mnom, što ću raditi pod odmorom, hoće li me neko dijete i dalje ponekad zafrkavati, što ako zaboravim ponijeti na nastavu nešto važno, što ako me učiteljica pita nešto pa se osramotim…”
Mozak treba trening, baš kao i tijelo pa je potrebno obratiti pažnju na aktivnosti, prehranu i imunitet. Pogotovo u ovo potencijalno stresnije razdoblje. ŠKOLA, ŠKOLA, ŠKOLA!
Pa kako olakšati školarcu ovo rujansko “stresno” vrijeme? Nastavite čitati, na pravom ste mjestu.
1. Nahranite mozak školarca omega-3 masnim kiselinama
Organizam ne može samostalno proizvesti omega-3 masne kiseline, to je razlog zašto ih zovemo esencijalne masne kiseline.
Postoje 3 vrste omega-3 masnih kiselina:
- alfa-linoleična kiselina (ALA)
- eikozapentaenska kiselina (EPA)
- dokozaheksaenska kiselina (DHA)
Omega-3 su uključene u mnoge funkcije organizma koje uključuju:
- sintezu hormona
- sudjelovanje u odgovoru tijela na upalna stanja i bol
- prijenos živčanih impulsa
- proizvodnju energije za srčani mišić
- …
Ove esencijalne masne kiseline potrebno je unositi u tijelo jer su nam potrebne, a kako smo ranije napisali, organizam ih ne može proizvesti. Najbolji izvor su svakako plava i masna riba, ali i biljke imaju svoje adute. Tako se po bogatstvu omega-3 ističu:
- podlanak (bolji lan)
- orah
- konoplja
- ...
2. Vitamin D (pogotovo kod školaraca iz unutrašnjosti Hrvatske)
Veliki broj djece, ali i starijih iz unutrašnjosti Hrvatske imaju deficit ovog super-važnog vitamina. Iako je kožu potrebno paziti kod izlaganja suncu, kreme će znatno oslabiti apsorpciju vitamina D kojeg dobivamo iz sunčeve svjetlosti.
Vitamin D pomaže pravilnom razvoju mozga, vida i živčanog sustava kod djece do 12. godine. Bitan je za kognitivno zdravlje i funkciju mozga, ali isto tako za razvoj i kao hrana kostima i zubima.
Jeste li znali da vitamin D zapravo i nije vitamin? Tako ga se naziva samo iz povijesnih razloga. Po većini obilježja radi se zapravo o hormonu. Kada se govori o vitaminu D u užem smislu misli se na smjesu vitamina D2 i D3.
3. Dobri mikroorganizmi
Ako ste sretni ne znate da je upravo početak školske godine, tj. rujan, vrijeme ambrozije. Oko 75% osoba koje su alergične na proljetne biljke su također alergične i na ambroziju. S obzirom na to da sve veći broj djece muku muči s alergijama i astmom, važno je pogledati načine na koji možemo pomoći njihovom imunitetu.
Svakako u prehranu uvrstite probiotike i prebiotike koji se mogu naći i u hrani kao što je npr. kiselo zelje.
4. Svakodnevni izleti u prirodu
Iako nije riječ o dodatku prehrani, niti masnim kiselinama - boravak u prirodi je od esencijalne važnosti za vašeg školarca, ali i za vas.
Prema znanstvenom radu s Danskog sveučilišta Aarhus, djeca koja odrastaju okružena prirodom imaju 55% manji rizik od razvoja različitih mentalnih poremećaja u kasnijoj životnoj dobi.
Boravak u prirodi pomaže i djeci s dijagnosticiranom hiperaktivnošću i poremećajem nedostatka pozornosti, pomažući im da se bolje usredotoče i budu pažljiviji.
5. Smanjiti vrijeme pred zaslonima
Znamo da ovo može biti dirljiva tema. Većina roditelja je svom djetetu barem jednom prepustilo zanimljive zaslone kako bi i sami mogli uživati u filmu, časopisu ili novom romanu.
Nemamo vam namjeru govoriti kako bi trebali biti savršen roditelj i određivati koliko vremena pred zaslonom je previše. Ono što vam želimo reći je da trebate biti svjesni kako vrijeme pred zaslonima utječe na vašeg mališana i vas.
Postavljanje osnovnih pravila po ovom pitanju također je poželjno. Bitno je!
6. Hrpa poljubaca i puno ljubavi
Vjerojatno vam nije potreban razlog za zagrljaj i ljubljenje djece, ali u slučaju da vam treba podsjetnik, evo ga :)
A sada na posao, prvi školski dani neće biti bolji sami od sebe. Želimo vam sretnu i uspješnu novu školsku godinu.
Informacije sadržane u ovom blogu imaju svrhu općeg informiranja i nisu namijenjene kao medicinski savjet niti kao zamjena za savjet vašeg liječnika.
Ostanite zdravi i educirani, ostanite u FitZoni!